Formula for Cost Per Unit Calculation (With Examples)

Updated February 3, 2023

A person seated at a desk uses a laptop and writes in a notebook.

A successful business relies on being able to make a profit. For both product and service-based companies, the cost per unit is a valuable calculation to ensure their costs are lower than what a unit sells for. Owners, managers and analysts work on adjusting the cost per unit to meet sales goals.

In this article, we discuss what a cost per unit is, why it's important, how to calculate it and provide an example of a cost per unit calculation.

Read more: A Complete Guide To Economies of Scale

Key takeaways:

  • Cost per unit is how much money a company spends on producing one unit of the product they sell.

  • Cost per unit is also referred to as the cost of goods sold or the cost of sales.

  • The lower the production cost, the more profit a company can expect.

What is cost per unit?

Cost per unit is a calculation many product-based businesses use, from smaller local stores to national corporations. Service-based businesses can also use a cost per unit for their business, but it is usually a little less straightforward of a calculation. Cost per unit, also referred to the cost of goods sold or the cost of sales, is how much money a company spends on producing one unit of the product they sell. Companies include this figure on their financial statement.

Why is cost per unit important?

Cost per unit is important because it can give you an idea of how efficient and successful your company is so you can take steps to improve if needed. Cost per unit also helps you decide what to charge for each product to ensure you're making a profit. To be profitable, your company should have a cost per unit lower than what you're selling each unit for to your customer.

Because the success of the business relies on a profitable cost per unit, there is usually an individual or team that analyzes the factors involved in calculating the cost per unit to come up with ways to reduce costs or avoid the risk of new or increased expenses. The lower the production cost, the more profit you can expect.

For example, if the cost per unit for a hat you sell is $10, you can sell each one to your customers for $25, making a $15 profit per unit.

How to calculate cost per unit

Cost Per Unit = (Total Fixed Costs + Total Variable Costs) / Total Units Produced

There are four main parts to calculating cost per unit. The steps involved include:

1. Determine your fixed costs

Fixed costs are the costs that remain the same over time. Fixed costs are independent of your unit production, meaning that your fixed cost will stay no matter how many units you produce or how much demand you have. Fixed cost includes office space rent, business insurance, employees' annual salaries and benefits, equipment rental and property taxes. This isn't an exhaustive list of possible fixed costs. Remember that each company is different and what contributes to the fixed cost can differ too.

Step cost is when a fixed cost increases because of increased production needs. This can happen in the case of a computer manufacturer who needs to rent additional warehouse space to be able to fill their orders. In this situation, you would need to calculate a new fixed cost that would account for this added expense. Other than these types of instances, fixed costs should not change too drastically from one production to the next.

Read more: What Is a Fixed Cost and How do I Determine It?

2. Identify your variable costs

Variable costs are the costs that may change regularly. This change can happen daily, monthly, quarterly, yearly or even between production times. Unlike fixed costs, variable costs depend on the number of units you produce and they can change from one calculation to the next. The variable costs are the sum of direct labor costs, or how much you are spending to pay hourly or freelance employees to help make the product, and direct material costs, or how much you spend on the materials you need for your product.

For example, if your company creates labels for spice jars, you could have an employee operating the machinery that translates the final design to a special printed paper that attaches to the jar. That employee will increase their productivity over time as they develop their own system for completing their work. Where that employee may start by producing 100 labels per day, they can grow to produce 200 labels per day. Because your hourly pay for this employee remains the same, your variable cost is lower because you're paying the same amount yet receiving more output.

Variable cost includes items like hourly employee pay, purchasing materials for your product, credit card fees, advertising costs and utility bills.

Business owners and managers may seek to lower their total variable cost per unit by using a more efficient manufacturer or finding a materials supplier who charges less.

Read more: What Is Variable Cost? (With Examples)

3. Know how many units you're producing

The final number you need for the cost per unit calculation is the number of units you produce. For example, if you make 100 candles monthly, your unit number is 100. This could be the units you produce every month or quarter or you can calculate the cost per unit based on how many units you produce in a given production period. Keep in mind that all units of measurement should remain the same, so if you use unit numbers every month, your fixed and variable costs should be monthly too.

4. Insert your fixed cost, variable cost and number of units into the formula

To complete a cost per unit calculation, you add your fixed and variable expenses and divide that sum by the number of units you produce. The cost per unit calculation is:

Cost Per Unit = (Total Fixed Costs + Total Variable Costs) / Total Units Produced

The cost per unit means more than how much it costs to produce a single unit of your product. It also represents your break-even point, or the minimum you must sell the item at before you can start making a profit.

For example, if your product's cost per unit is $50, your break-even price is $50; therefore, you must sell each unit for more than $50 to make money. If you sell your product for $55 per unit, you make $5 of profit per unit. However, if you sell your product for $45 per unit, you lose $5 per unit.

Especially at larger companies, you may find an entire team dedicated to analyzing the market and determining a good price point to sell the product at, then using the cost per unit to make sure the company is making a profit on each sale. Companies find success by continuously evaluating both fixed and variable costs and finding ways to improve them to lower the total cost per unit.

Read more: What Is a Break-Even Point? Definition and How To Calculate It

Example of cost per unit calculation

Here is an example of a cost per unit calculation:

Touring The Road is a company that produces and sells bicycles to customers. For a group of 100 bicycles for the month, they may hire a designer for $300 to create each bike's colors and determine how it'll look and a manufacturer for $1,000 to create the bikes and associated apparel. In this simplified example, the variable cost is $300 + $1,000 for a total of $1,300.

They may then have fixed costs, including monthly rent of $500 for their office space and monthly business insurance of $120 for a total fixed cost of $620. With these figures, the total expense amount is $1,920. If you divide this expense amount of $1,920 by the 100 bicycles you're producing, your cost per unit, or cost per bicycle, is $19.20. Using this calculation, you must sell each bike for more than $19.20 to make a profit.

Accounting for unit costs

Since all public companies use a certain method of reporting called GAAP, or generally accepted accounting principles, you'll typically find unit cost on financial reporting statements so the business can compare costs to revenue. Product-based companies include the unit cost on their inventory sheet, then record the sale on the income statement, resulting in gross profit.

Gross profit is how much a company makes after considering the amount it spent to produce the unit. Gross profit, and the percentage increase from the unit cost to the unit sale price, are two figures that companies pay attention to when determining how efficient and successful their production is.

Share:

Explore more articles

  • Email vs. Memo: What’s the Difference?
  • What Is the Industrial Sector? Four Economic Categories and Primary Examples
  • 5 Signs You’re in a Toxic Work Environment and How To Handle It
  • 25 Types of Emotional Appeal Advertising (With Tips)
  • What Is a Needs Assessment? (Plus How To Conduct One)
  • 13 Finance Certifications That Can Strengthen Your Resume
  • What Is a Corporate-Level Strategy? (With Examples)
  • How To Add Commas in Excel in 4 Simple Steps (Plus Tips)
  • How To Write a Motivational Speech (With Example)
  • Partner vs. Principal: Whats the Difference?
  • 28 Best Practices for Email Etiquette in the Workplace
  • How To Insert a GIF Into Google Slides (With 3 Methods)