Read real reviews for ANSI in Washington. Research prices, certification training, reviews, and more to find the right school for you.

ANSI ‐ Certifications, Cost, and Reviews

ANSI is located in Washington, DC, but also offers classes online. This school offers training in 9 qualifications, with the most reviewed qualifications being ServSafe, Food Handler Certification, and Aerial work and platform operator training Certificate. Time to complete this education training ranges from 2 hours to 6 weeks depending on the qualification, with a median time to complete of 8 hours. The cost to attend ANSI ranges from Under $10 to $700 depending on the qualification, with a median cost of $150. When asked how they paid for their training, most reviewers responded, "My company paid for my training".

The most commonly reported benefits of attending ANSI are "Good teachers" and "Good career preparation", but respondents also mentioned "Positive environment" and "Helpful career services" as notable benefits. ANSI has been reviewed 28 times, with an average rating of 4.68 out of 5. 100% of reviewers would recommend ANSI to a friend.

School Information

1899 L Street Northwest 11th floor Washington, DC 20036
2 hours - 6 weeks

Cost:

  • ServSafe: Under $10 - $1,500
  • Food Handler Certification: $20
  • Food Manager Certification: $125
  • Manager/Servsafe Certificate: $175
  • Food Safety Manager: $135

What do students think about this program?

Top pros

Good teachers Mentioned in 18 reviews
Good career preparation Mentioned in 18 reviews
Positive environment Mentioned in 13 reviews

Recent reviews

5.0

Pros

Good teachers, Helpful career services, Positive environment, Good career preparation, Hands-on training

Other comments

Very important class for food-related workers.The instructors gave lectures very sincerely. 30% of the class came from common sense, 70% was theory and professional knowledge.

4.0

Pros

Good career preparation

Other comments

Preparation for the exam is really intense. You have to know your stuff! The test is very confusing and has a lot of repetition. One word can make the entire sentence wrong. I went in with a group of 10 and only 3 of us passed it. But, it was well worth the raise! My income went from hourly to salary!
Information on this page, including, but not limited to, price or cost, may be an approximation and may have been generated by third parties, which may include Indeed users and/or the school. Please contact the school for current pricing or other information.