Read real reviews for Baltimore County Public Schools in Towson. Research prices, certification training, reviews, and more to find the right school for you.

Baltimore County Public Schools ‐ Certifications, Cost, and Reviews

Baltimore County Public Schools is located in Towson, MD. This school offers training in 11 qualifications, with the most reviewed qualifications being 90 Hour Preschool Certificate, 90-hour Child Development Certificate, and CDL Class A (Manual). Time to complete this education training ranges from 16 hours to 3 months depending on the qualification, with a median time to complete of 5 weeks. The cost to attend Baltimore County Public Schools ranges from $70 to $200 depending on the qualification, with a median cost of $200. When asked how they paid for their training, most reviewers responded, "My company paid for my training".

The most commonly reported benefits of attending Baltimore County Public Schools are "Good career preparation" and "Flexible class hours", but respondents also mentioned "Hands-on training" and "Positive environment" as notable benefits. Baltimore County Public Schools has been reviewed 9 times, with an average rating of 4.11 out of 5. About 78% of reviewers would recommend Baltimore County Public Schools to a friend.

School Information

16 hours - 3 months

Cost:

  • Stationery Engineers License Second Grade: $70
  • Certified Food Service Manager-Level 1: $200

What do students think about this program?

Top pros

Good career preparation Mentioned in 5 reviews
Flexible class hours Mentioned in 4 reviews
Hands-on training Mentioned in 4 reviews

Recent reviews

3.0

Other comments

-Trick Questions on exam -techniques don't always work -must study a lot -it's better if the trainers are there every day -everything was timed -we worked as a team

5.0

Pros

Positive environment, Good career preparation, Hands-on training.

Other comments

I loved that Sparrows Point gave you the responsibility to teach your own class! I loved the hands-on experience! It never felt like I was in school because I was so happy to be with the kids. We got to create or own snacks and lesson plans. Now I get to watch them all grow up :)
Information on this page, including, but not limited to, price or cost, may be an approximation and may have been generated by third parties, which may include Indeed users and/or the school. Please contact the school for current pricing or other information.